Tarihte Bu Ay - Şubat 2015

İnzar - Tarihte Bu Ay
Tarihte bu ay... Şubat ayında vuku bulan ve hafızalara kazınan olaylardan bazıları...
Şeyh Zeki Atak Şehit Edildi (19 Şubat 1992)

1956 doğumlu olan Seyda genç yaşlarında bölgenin önemli âlimlerinden biriydi. Çok güzel bir Kur’an kıratı vardı. Kuran kursunda çocuklara ders, medresede faqalere İslami ilimler veriyordu. Halkı vaazları ile irşad ediyordu. İslami Çalışmaları, mürtet örgütün gözüne battı. Kendisini bölgenin tek gücü gören mürtet örgüt, Seydanın ölüm kararını verdi. Kurdukları bir pusu ile Seyda şehit edildi. Katillerinden iki kişi öldürüldü.

Seyda bir şair, bir alim ve bir kanaat önderiydi

Milli Güvenlik Kurulu İslami Faaliyetler Aleyhine Toplandı (28 Şubat 1997)

Milli Güvenlik Kurulu, Ku’ran kurslarındaki çocukları tehlikeli bir irticai faaliyetler olarak görerek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in başkanlığında toplandı. Bu toplanan kurulun içtihadına göre halkı yüzde doksan beş Müslüman olan Türkiye’de, çocukların Kur’an kurslarına gitmesi, irticai tehlikeydi.

Molla Gıyasettin Barlak’ın Şahadeti (24 Şubat 1994)

Gercüşlü olan molla Gıyasettin Barlak, Bitlis’te imamlık yapıyordu. Mürtedlerin, devletin kirli odaklarının her taraftan İslam davetçilerine saldırdığı bir zamanda, Molla Gıyasettin onlarca Kur’an talebesi okutuyordu. Korkmadan İslam davetini sürdürdü. Devletin görevlileri ve itirafçı olarak bilinen tetikçileri Gıyasettin’e suikast düzenlediler. Karanlık ve karlı bir gecede kurşunların hedefi olan Molla Gıyasettin 28 yaşında şahadetle şereflenerek Rabbine rucu etti.

Necmettin Erbakan’ın Vefatı (27 Şubat 2011)

Türkiye siyasetinde ve İslam aleminde önemli bir yeri olan ve Milli Görüş Hareketinin kurucusu Necmettin Erbakan, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Necmettin Erbakan’ın cenazesine, başbakan ve cumhurbaşkanı ile beraber birçok vatandaş ve yetkili katıldı.

Halil İbrahim Camii Katliamı (25 Şubat 1994)

Filistin’de Batı Şeria’ya bağlı Hebron kentinde Halil İbrahim Camiine gelen Müslümanlar, sabah namazında, secdeye durdukları bir anda, bir Yahudi çetesi olan Baruc Goldestein ve arkadaşının saldırısına uğradı. Biri ateş ederken öbürü yeni şarjöre mermi sürüyordu. Saldırıda 67 Filistinli secdede şehit oldu.300 kişi yaralandı. Saldırgan linç edilerek öldürüldü. Olayların devamında çıkan eylemlerde 26 Filistinli şehit oldu, 9 İsrailli öldürüldü.

Abdullah Öcalan Türkiye’ye Teslim Edildi. (15 Şubat199)

PKK’nin uyguladığı siyaset taktiğinin uluslar arası güçlerin nazarında miadını doldurması ile, PKK lideri Abdullah Öcalan paketlenerek Türkiye’ye teslim edildi. Öcalan belirli bazı şartlar karşılığında bilerek teslim olduğunun sinyallerini veriyordu. İşin ilginç tarafı zamanın Türkiye iktidarı, bunun niye kendilerine teslim edildiğini bir türlü anlayamadı. Öcalan’ın hatırı için hemen idam kararı kaldırıldı.

Menemen Bahanesi İle 27 Müslüman İdam Edildi. (3 Şubat 1931)

Cumhuriyet dönemi laiklerin bir oyunu olarak tezgâhlanan Menemen Olayı bahane edilerek, binlerce Müslüman yakalandı. Sorgusuz bir şekilde idam edildi. 3 Şubat 1931’de 27 Müslüman bir anda darağacına asılarak şehit edildi. Tabi zamanın laiklerine göre adaletin tecellisiydi

Hama Katliamı (2 Şubat 1982)

Hama, Suriye’deki İslami direnişin en güçlü olduğu yerlerden biriydi. Bu yönüyle Baas rejiminin korkusu Rüyası haline gelmişti. Çeşitli oyun ve komplolara girişen Baas rejimi ordusu Hama kentini muhasara altına aldı. Hama Kimyasallarla ve uçaklarla bombalanmaya başlandı. Suriye İhvanı cihat ilan etti. Ama Durmadan bombalanan şehir bir harabeye döndü. Namus talan edildi. Kırk bin insan canice katledildi.

İskilipli Atıf Hoca Şehit Edildi (4 Şubat1926)

Müslüman halk, cepheden cepheye koşarak, dıştan gelen İslam düşmanlarını temizlemişti. Direnişin karşısında dayanamayan dış düşmanlar gerisin geriye kaçmıştı. Ama vazifelerini yapacak yerli uşaklarına güveniyorlardı.

İskilipli Atıf Hoca şapka kanunundan yaklaşık iki yıl önce “Frenk Mukallitliği ve Şapka (Batı Taklitçiliği ve Şapka)” adlı bir kitap yazdı. 28 Kasım 1925 yılında çıkarılan şapka kanununa göre Atıf Hocanın bu kitabı toplatıldı.

Daha sonra bu kitap delil gösterilerek İskilipli atıf Hoca ile Babaeski Müftüsü Ali Rıza Efendi beraber şehit edildi.

Abbas Musavi Şehit Edildi.(17 Şubat 1992)

15 yaşında iken Siyonistlerle girdiği bir çatışmada yaralandı. Tedavisinden sonra İmam Musa Sadr’ın tavsiyesi ile Irak’ın Necef kentine ilim okumaya gitti. Beş yılda Medrese ilmini bitirdi. Fransızca ve İngilizceyi öğrendi. Baas rejimi onu Irak’tan çıkarınca, Lübnan’da ilmine devam etti. Hizbullah’ın Kurucu lideri olan Abbas Musavi birçok öğrenci yetiştirdi.

Siyonist rejim apaçilerle kendisine saldırdı. Eşi ve iki çocuğu ile beraber şehit edildi.

Moskova Metrosunda Patlama (6 Şubat2004)

Uzun bir süredir Rusya’nın, Çeçenistan’da yürüttüğü kirli savaşın neticesinde binlerce insan hayatını kaybetmiş, bir o kadar kadın dul ve çocuk yetim kalmıştı. Bir çıkmazın içine giren çeçen direnişçiler, farklı eylemlere girişmek zorunda kaldı.

Moskova metrosunda intihar saldırısı gerçekleştiren iki Çeçen bayan, kendileri ile beraber 40 kişiyi öldürdü,129 kişiyi yaraladı. Moskova adeta şoke oldu

Süleyman Akyüzün Şahadeti (20 Şubat 1992

Aslen Mardin Dargeçit Deywan köyünden olan Süleyman, geçimi için Adana Mersin ve İzmir’e çalışmaya gidiyordu. Bir müddet yurt dışında çalıştı. Mide rahatsızlığı olunca Mersin’e yerleşti. İslami bir hayatı yaşayan Süleyman, mürtet örgüt tarafından tehdit edildi.

20 Şubat 1993 yılında sabah namazından sonra dükkânını açmaya giden Süleyman Akyüz, Mürted örgütün iki elemanı tarafından açılan ateş sonucu şehit oldu.

Mehmet Şadir / İnzar Dergisi – Şubat 2015 (125. Sayı)
 


 
24-02-2015 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.