Tarihte Bu Ay - Ocak 2015

İnzar - Tarihte Bu Ay
Tarihte bu ay... Ocak ayında vuku bulan ve hafızalara kazınan olaylardan bazıları...
Hamas’ın patlayıcıları İsrail’e Teslim Edildi (17 Ocak 1988)

Nablus’ta kurdukları bir laboratuvarda bomba imalatı yapan Hamas’a, El-Fetih’e bağlı polisler baskın düzenledi. Filistin direnişi için çok önemli olan bu fabrikayı çalışmaz hale getirdikten sonra, laboratuvardan aldıkları 500 kilo patlayıcıyı da ABD’lilerin de şahitliğinde terör şebekesi İsrail’e teslim ettiler.

Mekke’nin Fethi (03 Ocak 630)

Mekke’den hicret etmek üzere ayrılırken Mekke’ye dönüp şöyle demişti Rahmet Peygamberi “Ey şehir! Senden çıkarılmasaydım vallahi seni terk etmezdim” diye seslenmişti. O sevdikleri şehre, sahabesiyle beraber sırtlarını dönerek dönmüşlerdi. Kapılar kapatılmış, terekelerini terk etmişlerdi.

Medine’ye geldiler. Zahmetler görüldü. Ama Mekke hep gönüllerdeki yerini koruyordu. Mekke hicrete gönderdiği yarenlerinden tam sekiz yıl ayrı kaldı. Sekiz yıl sonra on bin kişilik bir ordu ile Allah Resulü hiç kan dökmeden Mekke’yi fethetti. Mekke, Allah Resul’ünün teşrifi ile şeref kazandı.

İslami STK’lara Operasyon (15 Ocak 2011)

Yapılan yasal düzenlemeler neticesinde 1000’e yakın tutuklu serbest kaldı. Serbest kalanlar arasında Hizbullah Cemaati mensupları da olunca, askeri kafalı birçok odaktan vaveyla sesleri yükselmeye başladı. Serbest kalan kişiler sırra kadem basınca, operasyonlar İslami STK’lara yönlendirildi. Adana, Gaziantep ve İzmir’de düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda masum on altı kişi gözaltına alındı.

Terör Şebekesi, Hizbullah Cemaati için Rapor Sundu (19 Ocak 2000)

1999’da Türkiye’de meydana gelen depremi bahane ederek, Türkiye’ye gelen terör elebaşı Ehud Barak, dönemin başbakanı Bülent Ecevit’le görüştü. Yapılan görüşmede terör elebaşı Hizbullah’ın kendileri için büyük bir tehlike olduğunu ve gerekli önlemlerin alınmasının gerekli olduğunu söyledi. Söylenenlere olumlu cevap veren Ecevit, aynı endişeleri paylaştığını Baraka iletti

Kur’an Kursuna Molotoflu Saldırı (29 Ocak 2011)

Diyarbakır Sur ilçesinde hizmet veren Molla Fethullah Kur’an Kursuna kirli odakların maşası çeteler tarafından birçok Molotof atıldı. Kursun camları kırıldı, maddi tahribat meydana geldi,

Otel Çöktü 76 Hacı Vefat Etti (05 Ocak 2011)

Mekke’de bulunan El-hayr oteli çöktü. Çöken otelde kalan yüzlerce hacı yaralanırken 100’e yakın kişi vefat etti. Denetimi yapılmayan, oturuma elverişsiz bina, beraberinde böyle bir katliamı getirdi.

Irak’ta Camiye saldırı (25 Ocak 2005)

Irak’ı kan gölüne çeviren ABD ve aveneleri, uzantılarını Irak’ta bırakarak çekildiler. Bağdat’ ta El-Aksa cami dışına park edilen bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu 13 kişi vefat etti. Bu tür eylemleri gündemlerine alarak Şii Sünni çatışmaları körüklemeye çalışan art niyetliler, mezhep çatışmasını körüklemek için ertesi gün çarşaf çarşaf manşet atmaya başladılar.

Filistin Direniş Gurupları Şam’da Bir Araya Geldi (27 Ocak 2008)

Şam’da bir araya gelen Filistin direniş gruplarına hitap eden Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halit Meşal, kendilerinin haberi ve onayı dışında yapılan hiçbir anlaşma ve yazışmayı kabul etmeyeceklerini, Filistin direnişçilerine karşı olanların kanunların dışına çıkmış milisler olarak muamele göreceklerini beyan etti. Toplantı dört gün devam etti

Filistin’de Toplu Mezar Bulundu (28 Ocak2008)

1948’de İşgal edilen topraklarda terör şebekesi tarafından birçok katliam işlendi. Bulunan toplu mezar hakkında Filistin’de faaliyet gösteren “Aksa Müesesi” cesetlerin, 1948’lerde yakalanıp idam edilen Müslümanlara ait olduklarını belirledi.

Bir yılda Yirmi Bin Iraklı Öldü (06 Ocak 2007)

Irak topraklarına kan ve fitne getiren ABD ve aveneleri, bir türlü kana doymayı bilmedi. Her gün katliam, her gün talan, her gün farklı bir şeytani proje ve plan... Bir yıldan az bir süre içinde katledilen insan sayısı yirmi binden fazlaydı. Bu öldürülen insanların her biri özgürlük ve demokrasi adınaydı. O günden bugüne artık rakamlar binleri değil, milyonları geçti. Öyle bir fitne tohumu ekildi ki katliamların sonu da yakın bir sürede görünmüyor

Asya’da Tsunami Felaketi (11 Ocak 2005)

Hint okyanusu kıyısı olan ülkeleri vuran deprem ve tusunami felaketinde 250 bine yakın insan hayatını kaybetti. Binlerce insanın kaybı yanı sıra birçok kıyı kenarı olan yerleşim alanı gark oldu.

Diyarbakırda Mütedeyyin İnsanlara Şok Baskınlar (27 Ocak 2001)

Diyarbakır`da Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ile 5 polis memuruna yapılan saldırı bahane edilerek Hizbullah’a yakınlığı ile bilinen adreslere özel harekât timleri operasyon düzenledi. Operasyonlara Diyarbakır valisi Cemil Serhadlinin yanı sıra, Kolordu Komutanı Doğan Temel, İl güvenlik komutanı tümgeneral Fikret Demirtaş ve emniyet genel Müdür yardımcısı Ramazan Er ve bir çok yetkili katıldı. Birçok kişi işkencelerden geçirilmek üzere gözaltına alındı. Dahası Almanya istihbaratı ile temas kurularak Almanya’da da Hizbullah Cemaati mercek altına alındı.

Bursa Valiliği Okulların Önüne Polis Yığdı (27 Ocak 199)

Bursa valisi Orhan Taşanlar başörtülü öğrencilerin sınıflara alınmaması için bir genelge yayınladı. Bu genelgeye binaen derse alınmayan İmam Hatip öğrencilerinin çoğu devamsızlıktan sınıfta bırakıldı. Öğrenci karneleri bir hafta gecikme ile gizliden dağıtıldı. Memleket birçok sorunla boğuşurken okumuş vali bey okulların önüne polis yığıyordu. Memur tokatlıyordu. Öğrenci velilerini tartaklıyordu.

Hizbullah Cemaati Liderinin Mezarına Ziyaretçi Akını (17 ocak 2012)

Batman Karşıyaka mezarlığında medfun olan Hizbullah cemaati lideri Hüseyin Velioğlu’nun kabrine ziyaretçi akını gerçekleşti. Özelikle doğu ve güneydoğuda önemli bir tabanı olan Hizbullah cemaati mensuplarının kabir ziyaretlerine ulusal basında hayli ilgi gösterdi.

Refah Partisi Kapatıldı(16 Ocak 1998)

Bütün Müslümanları potansiyel bir tehlike olarak gören sistem, İslam’ın konuşulduğu her kesime kin kusuyordu. Demokrasi, halk, adalet dedikleri şeyler onların zihinlerindeki tanımdan ibarettir. Ötesi terördür, kanunsuzluktur, zulümdür.

Bu sırra binaen, kendi düşüncelerine aykırı gördükleri Refah Partisi’nin kapatılması gerekliydi. Medya hemen yalan yanlış manşetler atmaya başladı. Yargıtay başsavcısı Vural savaş bu manşetleri topladı. Bu toplanan gazete kupürleri önemli suç unsuru sayılarak partinin kapatılmasına, 9’a karşı 2 oy ile karar verdiler.

Mehmet Şadir / İnzar Dergisi – Ocak 2015 (124. Sayı)
 


 
30-01-2015 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.