Tarihte Bu Ay - Eylül 2015

İnzar - Tarihte Bu Ay
Tarihte bu ay... Eylül ayında vuku bulan ve hafızalara kazınan olaylardan bazıları...
PKK’li diye Altı Köylü Kurşuna Dizildi (15 Eylül 1989)

Pkk sınıra yakın olan bir askeri tabura saldırarak sekiz askerin ölümüne sebep olmuştu. Saldırıdan sonra asker, Gürümlü Köyüne baskın düzenledi. Askerler 13 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan köylülerden yedisi serbest bırakılırken altı köylüden yirmi yıl haber alınamadı. Yirmi yıl sonra bir askerin itiraflarından yola çıkılarak köylülerin kurşuna dizildiği ortaya çıktı.

Gaziantep’te Hizbullah’a Saldırı (5 Eylül 2002)

Hizbullah cemaatine karşı topyekûn başlatılan savaş kapsamında Gaziantep’te operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonda on beş Müslüman yakalandı. Şeytanın medya ayağı da sanki büyük bir başarı elde ediliyormuşçasına haberlerini dünyaya servis ediyordu. İşin içler acısı tarafı da diğer İslami camiaların bu yalan makinesi medyayı kaynak alarak, Müslüman kardeşlerine karşı, sağlıklı haber almadan onlar hakkında hüküm vermeleriydi.

BM Raporu Yok Hükmündedir (6 Eylül 2011)

Terör şebekesi uluslararası sularda dokuz Türkiyeli Müslüman’ı, yakın mesafeden uzun namlulu silahlarla, hunharca şehit etti. Müslümanlar sokaklara döküldü. Hükümet ciddiyetle üzerinde durdu. Neticede BM bir rapor yayımladı. Raporda Terör şebekesinin orantısız ve şehitlere yakın mesafeden ateş edildiği söylenmekle beraber Gazze’deki ablukanın meşruiyeti savunuldu. BM’nin Müslümanlara karşı olan kini bir kez daha raporlara yansıdı. Başbakan ve Cumhurbaşkanı tepkilerini dile getirdiler. Başbakan “Cenevre kararı çok açık ve net ortada, BM Güvenlik Konseyi`nden çıkan karar çok açık ve net ortada. Zaten şu anda açıklananın da bizim açımızdan herhangi bir kıymeti harbiyesi yok” diye tepki gösterdi. İki gün sonra Cumhurbaşkanı da; ``Açıkçası bizim için yok hükmündedir`` açıklamasında bulundu.

Oslo Görüşmelerinin Ses Kayıtları İnternete Sızdırıldı (13 Eylül 2011)

Norveç’in Oslo Kentinde uzun bir süre PKK ve MİT gizli görüşüyordu. Bu görüşmelerden dönemin başbakanı Erdoğan’a çelme takmak isteyen birileri görüşmeleri deşifre etti. Önce sessiz kalındı. Ardından, Başbakan ve Cumhurbaşkanı görüşmeyi kendilerinin değil devletin yaptığını beyan etti. 18 Eylül’de Abdullah Gül, bu yapılan görüşme ile alakalı olarak “Cumhurbaşkanı Gül, MİT ile terör örgütü PKK arasında yapıldığı iddia edilen görüşmeye ilişkin, “İstihbarat teşkilatımızın, Türkiye`nin en önemli meselesi olan böyle bir konuyla uğraşıyor olması, bunun içinde olmasından daha tabii bir şey olamaz. Amaç terörü bitirmektir. Terörü bitirmenin bütün yöntemleri bir strateji çerçevesi içerisinde yürütülür. İstihbarat teşkilatı da bu çerçevede üstüne düşeni yapar” açıklamasında bulundu.

Hizbullah cemaatine Saldırı Yapıldı (5 Eylül 2001)

5 Eylül 2001’de sabah saatlerinde Adana Pozantı ilçesi, Tekir yaylası Adana Yüreğir’e polis ekiplerince bir saldırı yapıldı. Her iki yerde bulunan cemaat evlerine polis ve jandarma beraber saldırı gerçekleştirdi. Nuh Mete Yüksel’in bizzat başında bulunduğu saldırıda, Tekir Yaylası’ndaki ev silahlarla tarandı. Sonuçta cemaatin lider kadrosundan olan Selahattin Ürük şehit olarak Rabbine yükseldi.

Aynı saldırıda bazıları Çiftehan Beldesinde olmak üzere, Hacı Bayancuk, Mehmet Veysi Özel, Remzi Kaçar, Fadıl Şani derdest edildi. Derdest edilenlerin eş ve çocukları da karakola götürülerek mağdur edildi.

Türkiye’de Askeri Darbe Yapıldı (12 Eylül 1980)

Asker yönetime el koyarak darbe yaptı. Bu darbe esnasında 700 kişinin idamı istendi. Yüzlerce kişi sorgusuz sualsiz infaz edildi. 650 bin kişi işkenceden geçirilerek gözaltına alındı. Bir milyon altı yüz seksen kişi fişlendi. Kendi kafalarındaki adalete göre bir sağdan bir soldan denge sağlansın diye(!) İnsanlar idam edildi.

Ruslar Prestijlerini Kurtarmak İçin Hedef Gözetmeden Saldırdı ( 1 Eylül 2004)

İkinci çeçen savaşında Ruslar, Kafkasya’da her gün yeni yeni katliamlar gerçekleştiriyordu. Çeçenlerin efsane komutanlarından Şamil Basayev’in emrindeki bir grup mücahit, Rusya’yı ateşkese zorlamak ve dünyanın dikkatini bu trajediye çekmek için Beslan kasabasındaki bir okulu bastı. Okulda bulunan 1200 kişi esir alındı.

Ruslar ağır silahlar kullanarak, helikopterlerle okulun çatısına indirme yaptı. Okulun çatısı çöktü. Mücahitler karşılık vermek zorunda kaldılar. Bu sırada 334 kişi hayatını kaybetti. Birçok rehine de yaralandı. Ruslar hem pazarlık yapıyor hem de katliamı gerçekleştirmenin planlarını yapıyordu. Eylem yapan birlik bariyeri yararak az bir zayiatla kurtuldu.

ABD’de Dünya Ticaret Merkezine Saldırı (11 Eylül 2001)

ABD’nin verdiği bilgilere göre on dokuz kişilik bir eylem grubu tarafından ABD havayollarına ait dört uçak kaçırıldı. Kaçırılan bu uçaklarla İkiz Kuleler ve Pentagon hedef alındı. Saldırı sonrası kuleler dakikalar sonra çoğu yanarak yerle bir oldu. Dört bine yakın insan hayatını kaybetti. ABD saldırının El-kaide tarafından gerçekleştirildiğini ilan etti. Bu olay Batı ile İslam arasında bir dönüm noktası oldu. Olaydan sonra İslam coğrafyası adeta katliam merkezi haline geldi. İslam hedef alındı, yüz binlerce Müslüman şehit edildi. Bir o kadarı da sorgusuz sualsiz zindanlara atıldı. Ama bütün bu zalimane saldırılara ve katliamlara rağmen ABD ve avaneleri umduklarını İslam coğrafyasında bulamayacaktır. Belki de İslam için yenibaharlar gelecektir. Zira çok mazlum kanı döküldü.

Van’da Camiye Silahlı Baskın (18 Eylül 1998)

Van’da eli silahlı maskeli kişiler Hafıziye Camiine baskın düzenledi. İçeri giren teröristler cami cemaatinin yere yatmasını istediler. Camii imamı karşı koyunca etrafı rast gele taradılar. Silah sesini duyan mahalle sakinleri camiye koşunca saldırganlar kaçtılar. Saldırıda üç kişi yaralandı.

Mehmet Şadir / İnzar Dergisi – Eylül 2015 (132. Sayı)
27-09-2015 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.