İsrail`in Etnik Temizlik Çağrısı Daha Yüksek Sesle Dillendiriliyor

İnzar / Çeviri Makaleler
İsrail devletinin kurulduğu 1947-48`deki olaylar Araplar tarafından Nakba (Felaket) olarak adlandırılıyor. Çünkü bu olaylar sonucunda 750.000 Filistinli, sonraları İsrail ordusunun temeli sayılacak vahşi Siyonist militanlarca sürgün edildi.
İsrail, kendi öz varlığını etnik temizliğe, katliamlara ve görünüşe bakılırsa sürekli olarak devam edecek savaşlara borçludur.

İsrail devletinin kurulduğu 1947-48`deki olaylar Araplar tarafından Nakba (Felaket) olarak adlandırılıyor. Çünkü bu olaylar sonucunda 750.000 Filistinli, sonraları İsrail ordusunun temeli sayılacak vahşi Siyonist militanlarca sürgün edildi.

Filistin, kelimenin tam ifadesiyle haritadan silindi ve mülteciler çevre ülkelere sürgün edildiler. Sürgüne gönderilenlerin ve sürgündeyken ölmüş olanların bugüne kadar geri dönmelerine izin verilmedi.

Bu geniş kapsamlı ve aleni etnik temizlikten beri İsrail geride kalan yerli halkı Filistin ülkesinden uzaklaştırmak için daha yavaş ve daha sinsi bir süreç yürütüyor. Kademeli sömürgeleştirme ve Filistin topraklarını ilhak etme yoluyla sürekli olarak daha fazla Filistinliyi yurtlarından etmektedir.

Filistinlilerin şiddetle uzaklaştırıldığı yerlerde kurulan ve örtmeceli bir kavram olan "yerleşim" ile tasvir edilen bu yerlerde yalnızca Yahudilerden oluşan bölgeler kuruluyor. Bazı durumlarda, bilhassa El Halil ve Kudüs gibi yerlerde bazen Yahudi aşırılıkçılar ipleri eline alıyor, İsrail ordusunun ve sabit mahkemelerin böylesi küstahça saldırılarda bulunmasını veya hırsızlık yapmasını sağlıyorlar. Diğer örneklerde ise devletin kendisi bunu daha sistematik biçimde yapıyor.

Her iki durumda da Filistinli kurbanlar için sonuç aynı olmaktadır: etnik temizlik. Ama Filistinliler yıldırılmayı reddediyorlar ve Siyonist projeye karşı bir asırdır devam eden mücadelelerini sürdürüyorlar. Her şeyden önce kendi topraklarında var olmaya devam ederek her gün direniyorlar. Bu, herkesten ziyade yerleşimci-sömürgeci projenin sinirlerini bozuyor.

Bu nedenle İsrail`de aşırılık yanlısı sesler gittikçe artmakta ve yavaş bir sürecin yeterince iyi olmadığını ilan etmektedir. Filistinlilerin çok hızlı bir şekilde ülkeden çıkarılmaları çağrısı yapıyorlar. Bir zamanlar Siyonizm`in uç kenarlarınca dillendirilen bu sesler son zamanlarda yayımlanan bir makalemde de dile getirdiğim gibi şimdilerde-hükümet içerisinde bile-ilgi odağı oldu.

Bu ay İsrailli fanatikler tarafından Filistin`in işgal edilmiş başkentinde düzenlenen "Kudüs Günü" kışkırtmalarına tanıklık edin.

David Sheen ve Dan Cohen`in bildirdiğine göre yıllık olarak yapılan etkinlik `ülkenin en büyük` `Araplara ölüm` toplantısıymış. Bu sene `Filistinlileri topraklarımızdan uzaklaştırın`, `Onlarla [Filistinlilerle] bir arada yaşama yoktur`, `Onları şimdi gönderin` gibi çıkartmalar aşırı sağcı aktivist Baruch Marzel gibi kişiler tarafından serbest olarak dağıtılmış. Eski Kente doğru yürüyüşe geçerlerken Yahudi genci "Keşke köyleriniz yansa" şarkısını söylüyormuş.

Başlıca çağrılardan biri de-İslam`ın en kutsal üç mescidinden biri olan-El Aksa Mescidinin yıkılması çağrısıydı. Sözde "Tapınağa Vefalı" bir hareket onun yerine "Üçüncü Tapınağı" inşa etmek istiyor. Aslında bu dini bir hevesten ziyade ulusalcı (ve faşist) bir politik provokasyondur. Geleneksel Yahudi pratiği "Haremi Şerif`in" İncil anlatılarında dile getirilen "Kutsalların Kutsalı" olan bir arazi-Allah`ın yeryüzündeki varlığının göstergesi-olduğu inancına dayalıdır. Bu nedenle dikkatli Museviler böylesi şeylere yanaşmaz.

Bu faşist ajitasyon sesleri daha çok o topraklardaki Filistinli varlığını parçalama hakkındadır. İsraillilerin üstün olduğunu ileri sürmekle meşguller. Hangi objektif ölçüye vurursanız vurun maalesef bu tür insanlar İsrail`deki politik merkeze her gün daha da yaklaşmaktadırlar.

Kudüs Gününde Batı Duvarında yapılan gösteride İsrail`in ileri gelen (ve devletçe desteklenen) hahamlarından biri El Aksa Mescidinin yıkılması çağrısı yaptı.

Tarım Bakanı olan ve kendisi de Batı Şeria`da yaşayan bir yerleşimci olan Uri Ariel şu çağrıyı yaptı: "Egemenlik İsrail devletinin ellerindedir, bunu kullanmalı ve başından sonuna kadar bu uygulanmalıdır. Başbakan Neytanyahu`ya söylüyoruz, artık hükümdarlık zamanıdır. Haremi Şerifin hükümdarlığının zamanıdır."

Ariel, birkaç gün sonra zaten işgal edilmiş olan Batı Şeria`nın resmi olarak İsrail`e ilhak edilmesi demek olan (bölgenin yüzde altmışını oluşturan) Ariel C çağrısında bulundu. Bu bölgelerdeki Filistinli nüfusunu kasıtlı olarak az göstererek "Buralar Arapların hiç yerleşik olmadıkları yerlerdir, sadece birkaç bin Arap burada yaşıyor ve bu da önemli bir sayısal faktör oluşturmaz" iddiasında bulundu.

Hakikati inkâr edeceğine dair söz vermiş olmalı çünkü ilhak böylesi bölgelerde yaşayan insanlara tam vatandaşlık verilmesi anlamına geliyor-söz konusu Araplar olunca sözde "Yahudi devleti" tüm masraflardan kaçmaya çalışıyor. İlhak edilen bölgelerde bu gibi durumlarda vatandaşlığa alternatif olarak muhtemelen etnik temizlik öneriyorlar: Filistinlileri yaşadıkları yerlerden zorla çıkarmak.

Aslında Times of Israel`in önceki sayılarından birinde Ariel kendisiyle yapılan röportajda ilhakı savunmuş ve açıkça şunları söylemişti: Ciddi bir sayı oluşturmayan birkaç binini bölgeden çıkaracağız." Ama sonraları web sitesi düzeltme yaparak bunun "yanlış tercüme edildiğini" ileri sürerek "onların tahliye edilmeleri çağrısı yapmadı" dediğini yazacaktı.

Gerçek ne olursa olsun C Bölgesinin ilhak edilmesi uzun süredir Ariel`in Evimiz İsrail Partisi tarafından savunulmaktadır. Bu parti, koalisyon hükümetinin ortağıdır ve tüm nesnel ölçülere göre bir araya toplanmış hırsızlar güruhu olarak bilinmektedirler. İlhak planı, çoğu kırsal bölgede yaşayan Filistinlilerin nüfusunu olduğundan az göstermektedir. Aslında daha gerçekçi ölçütlere göre orada en azından 150.000 Filistinli yaşamaktadır.

Tam sayıları ne olursa olsun, burada bir etnik temizlik düşüncesi ağır basıyor. İsrail`in durdurulması lazımdır.

Asa Winstanley

Asa Winstanley tarafından yazılan bu makale Süleyman Kaylı tarafından İnzar için tercüme edildi.

 
26-07-2016 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.