İslamofobiye Karşı Ahmed’in Yanında Ol!

İnzar / Çeviri Makaleler
Texas’taki olaylarla ilgili olarak en son yazdığımda o kadar saçma hususlar söz konusuydu ki insanı eğlendiriyordu. Ancak itiraf etmem gerekiyor ki, bu kez yazacağım konu içimdeki sempatiyi kuruttu. Texas MacArthur Lisesi öğrencisi on dört yaşındaki Ahmed Muhammed, okula bomba getirdiği iddiasıyla tutuklandı.
Texas’taki olaylarla ilgili olarak en son yazdığımda o kadar saçma hususlar söz konusuydu ki insanı eğlendiriyordu. Ancak itiraf etmem gerekiyor ki, bu kez yazacağım konu içimdeki sempatiyi kuruttu. Texas MacArthur Lisesi öğrencisi on dört yaşındaki Ahmed Muhammed, okula bomba getirdiği iddiasıyla tutuklandı.

Gerçek şu ki, bomba olduğu iddia edilen şey bir saat idi.

Aslında Ahmed, öğretmenine o saati evde yaptığını ve bunu başardığını arkadaşlarına göstermek istediği için saati okula getirdiğini söylemişti. Evet, öğretmenin biri, bize bu ülkede neler yaşanabileceğini göstermiş oldu. Polis çağrıldı, bomba yaptığı iddiasıyla Ahmed’i tutukladı ve üzerinde NASA yazan bir tişört giyinmiş bir çocuğun kelepçelenmiş fotoğrafı küresel bir mevzu haline geldi.

Bir Texas şehri olan Irving, 2024 Olimpiyatları yapmak için hazırlık yapan Dallas’tan pek uzak değil. Dünyaya hoş geldiniz demeden önce kendi vatandaşlarınıza hoş geldiniz demeniz gerektiğini hatırlatsam!

Salı günü, Sam Harris ve Maajid Nawaz, The Daily Beast’te, bizlere İslam’ın “cihatçılık problemi” hakkında dikkatli olmamız gerektiğini yazdılar. Ancak bugün Amerika, İslamofobi adlı bir probleminin var olduğu gerçeğiyle uyandı. Bu hakikat, Amerikalı Mülümanların yıllardır baş etmeye çalıştıkları bir sorun.

Çünkü gelin biraz gerçekçi olalım. Saat, bombaya benzemiyordu. Ahmed, sadece bomba yapmak isteme ihtimali olanlara biraz benziyordu. Irkçıların ve bağnazların alaka kurduğu şey, Texas’ın güneyinde veya Teröristan olarak adlandırdıkları coğrafyada yaşayanlara yakın ten rengiydi. Tevafuken olduğu gibi, o Afrikalıydı ve Sudan kökenliydi. Adı da çifte Müslüman adıydı.

Tutuklanmasına şaşırdınız mı?

11 Eylül’ün üzerinden 14 yıl geçti ve bazı Amerikalılar hala Müslümanların insan olduğuna, Amerikalı Müslümanların Amerikalı olduğuna veya alakası olmadığı kişilerin yaptıklarından dolayı insanların yargılanmaması gerektiğine inanamıyorlar.

Niye peki? Lafı dolandırmadan söyleyelim. İslam hakkında profesyonel bağnazlarımız var ve bunların dünyadaki tek amacı bize İslam’ın aslında ne olduğunu öğretmektir. Tek istisna şu; açıklamaları hiçbir bilgiye dayanmıyor, herhangi bir argümana sahip değiller ve gerçek Müslümanlarla zerre kadar iletişimleri yok. Geniş, kapsamlı ve saçma sapan genellemeler yaparlar ve yaptıkları bu alelade genellemelerin başkaları hakkında yapılması durumunda ne büyük saçmalık oluşturduğunun farkında değildirler. Ama sorun şu ki Amerika onları ciddiye alıyor.

Ve adım adım yürürlüğe koydukları fırsatçılık ve pis işportacılık, bu dezenformasyonla para kazanıyorlar, medyada görünürlükleri artıyor ve İslamofobi etiketiyle, abartılmış korkular ve bağlamından koparılmış tezlerle Amerikalılara alarm verdiriyorlar.


Profesyonel İslamofobi uzmanları tekrar ve tekrar aynı şeyleri söylüyorlar. Tekrar ve tekrar aynı argümanları yayınlıyorlar. Ve muhtemelen bu adamların hiçbiri bir saat icat edecek kabiliyete sahip değiller ve muhtemelen sadece kıskançlık duyuyorlar.    

Hiçbir şeyin farkında olmayan insanlar da bu numaraları yutuyorlar. Bunun gerçek olduğunu sanıyorlar. Müslümanların aşırıcılığının diğerlerinin aşırıcılığından farklı olduğunu, bu radikalizmin Müslüman toplumlarda yaygın olduğuna, Amerikalı Müslümanların terörist olduğuna ve mezarlıklarımızın gizli cihatçıların eğitim mekânları olduğuna inanıyorlar. (Demek ki “Müslümanların defnedildiği mekânlar” dışında bir cihad kampı tasavvur etmekten de acizler?) Tüm Müslümanların ya cihat savunucusu ya da cihat inkârcısı olduğuna ve Müslümanların tehlikeli doğasının ısrarla hedef arayan bir özelliğe sahip olduğuna inanıyorlar.

Daily Beast yazarı ve CNN’de de zaman zaman yazan Dean Obeidallah’ın da belirttiği gibi, Irving, bu tür tartışmalara açık olan ve valisinin de İslam’ın itibarsızlaştırılması kampanyalarına katıldığı bir şehir. Bunun gibi insanlar İslamofobi probleminin birer parçasıdır ve çoğu Amerikalının yaptığı üstünkörü tamircilik, icatçılık ve yaratıcılık gibi özellikler nedeniyle 14 yaşında bir çocuğun neden tutuklandığını da gözler önüne sermektedir. Allah aşkına, çocuğun üzerinde bir NASA tişörtü var. Sahip olduğunu sandığımız yere, yani geleceğe bakıyor. Ve buna biz neden sahip değiliz, biliyor musunuz? Kendimden veya Ahmed gibi çocuklardan söz etmiyorum. Bizler Amerika’ya inanıyoruz. İnanmayanlar ırkçılar ve bağnazlardır.

14 yaşındayken “Yıldız Savaşları: Gelecek Nesil” dizisini çok severdim. Her bölümünü ciddiyetle izlerdim. Kaptan Jean-Luc Picard’a hayrandım. Danışman Troi ile şer’i bir düğün töreniyle evlenmek isterdim. Üçüncü sezonun finalinde büyük bir ızdırapla çığlık attım. Teorik fizikçi olacağıma inanıyordum. Ama olamadım.

Hızlıca bugüne dönmek ve gerçekte ne istediğim ve hangi alanda çalışmak istediğim konusuna odaklanmadan elimden ne tür katkıların gelebileceğini düşünerek 7/24 kimliğim hakkında konuşmak istiyorum, yoksa ırkçılara, bağnazlara ve topluma yanlış bilgi verenlere kim cevap verecek? Kim Ayaan Hirsi Ali’nin bir sonraki kitabı veya Sam Harris’in bir sonraki sıkıcı yazısını okuyacak ve sahip oldukları bunca avantaja rağmen, size, bir kez daha, hala İslam, Müslümanlar ve Amerikalı Müslümanlar hakkında neredeyse hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını söyleyecek?

Ve evet, ben ve sayısız diğer Müslümanlar iyinin kavgasını vereceğiz, haksızlık, eşitsizlik ve her türden ırkçılığa karşı sağlamca durmak için şuur sahibi insanlarla ellerimizi birleştireceğiz. Neden? Böylelikle gerçek yeni nesil-Ahmed’in nesli-rüyalarının peşinden gidebilecek. Bazı insanların kâbuslarına katlanmak zorunda kalmayacaklar.

Haroon Moghul / Ahmed Mohamed
 
15-10-2015 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.