Editör - Eylül 2015

Editör
Hayat bir terbiye/eğitim sürecidir. İnsanın İslam fıtratı üzerine doğduğunu bizzat Hz. Resulullah (s.a.v) bize bildiriyor. Ancak daha sonra onu terbiye edenler ya bu temiz fıtratı yetiştirip dal budak salmasını sağlıyor ya da o fıtratı tağyir edip kadük kalmasını neden oluyor.
Bismihi Teâlâ

Allah’a hamd olsun. O ki, bizi terbiye edendir. Bizimle beraber tüm âlemi de terbiye edendir. Şüphesiz O terbiye edicilerin en güzelidir.

İnsanlığı terbiye etmek için gönderilen o kutlu Resüle salat ve selam olsun. Onun pak ehline ve kutlu sahabesine de aynı şekilde salat ve selam olsun.

Hayat bir terbiye/eğitim sürecidir.

İnsanın İslam fıtratı üzerine doğduğunu bizzat Hz. Resulullah (s.a.v) bize bildiriyor. Ancak daha sonra onu terbiye edenler ya bu temiz fıtratı yetiştirip dal budak salmasını sağlıyor ya da o fıtratı tağyir edip kadük kalmasını neden oluyor. Bazen de bu tağyir öyle bir raddeye varıyor ki fıtratına düşman hale geliyor. O fıtratla savaşıyor, normlarına müdahale ediyor, değerlerine tabu adı altında karşı çıkıyor. Bunu, helakine sebep olacağını bile bile yapmaktan geri durmuyor. Bugünkü helak yolunda dönülemez bir noktaya gelmiş toplumların örneği başka delile ihtiyaç bırakmıyor.

Oysa insanın yegâne mürebbisi Allah’tır ve Allah’ın kendilerine yetki verdiği; Peygamberler, Salihler, Sıddıklar ve onların bıraktığı minhec üzerine yürüyenlerdir. İnsanın eğitimi bu periyod üzerine olduğu sürece insan, kâmil olma yolunun salikidir. Ancak bu silsile bozulduğu zaman ya da bu silsilenin dışında yeni yöntemlere yönelindiği zaman insan kemal değil esfel yolunda yuvarlanandır. Kamil değil sefil olmaya naçar adaydır.

İnsanın yaşam serüvenini kapsayan eğitimi bu ay yeni bir eğitim/öğretim yılına başlamış olmamız hasebiyle dosya konusu olarak ele aldık.

Bu bağlamda Abdulkadir Turan hocamız mükemmel eğitimi ve mükemmel eğitimin yürürlükte olduğu dönemlerde Müslümanların azizliğini konu alan bir yazı kaleme alırken Mehmet Şenlik hocamız Medreselerimizin ikinci plana atılmalarının tarihi sürecini ele alan bir yazı kaleme almış. Abdullah Güneş hocamız ise Kemalist rejimin ülkeyi ele geçirmesi ile uyguladığı eğitim politikaları vesilesiyle toplum üzerinde meydana getirdiği tahribatları ele almış. Tefsir Köşesinde ise Bakara suresi 32. Ayet ışığında İslam’ın eğitim felsefesi işlenmiş.

Başyazımıza gelecek olursak; başyazı sürekli olarak Müslüman bireylerin düşüncesini uğraştırmış olan “Vasat Ümmet” kavramı üzerinde durmuş.

Sizi derginizle baş başa bırakırken hepinizin Kurban Bayramını tebrik eder insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Allahu Teâlâ hacc yolculuğu için hazırlanan tüm hacı adaylarımızın seferlerini mübarek kılsın. Haclarını ve tüm ibadetlerini makbul eylesin.

Editör / İnzar Dergisi – Eylül2015 (132. Sayı)
 


 
03-09-2015 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.