Bu Defa Ramazandan Önce Muhasebe Yapalım

Mehmet Göktaş
Nedense nefis muhasebemizi, Ramazanın bize neler kazandırdığını, Ramazan çağlayanından ne kadar yararlandığımızı, hangi kötülüklerimizden ne kadar arındığımızı genellikle Ramazan sonrasında yapmaya çalışırız, okuyucularımızı, dinleyicilerimizi bu anlamda muhasebeye çağırırız.
Nedense nefis muhasebemizi, Ramazanın bize neler kazandırdığını, Ramazan çağlayanından ne kadar yararlandığımızı, hangi kötülüklerimizden ne kadar arındığımızı genellikle Ramazan sonrasında yapmaya çalışırız, okuyucularımızı, dinleyicilerimizi bu anlamda muhasebeye çağırırız.
 
Fakat o zaman biraz iş işten geçmiş olmaz mı? Keşke bunu baştan hatırlatsaydınız diyenlerimiz olmaz mı? Bundan dolayı biz bu muhasebe işini daha Ramazan gelmeden yapalım diyoruz.
 
Bu yaşımıza kadar kaç Ramazan yaşadığımızı bir hatırlayalım. Sonra hangi Ramazan bize neler kazandırmış, varsa kazandırdıkları onları hatırlamaya çalışalım. Eğer şu ana kadar oruç ayından ciddi bir randıman alamamışsak, hayatımıza bu vesileyle belirgin bir erdem kazandıramamışsak bundan dolayı üzülmeliyiz ve hiç olmazsa bu ramazanın bir başka olması içi şimdiden tedbirlerimizi almalıyız.
 
Hazırlıklı, planlı programlı karşıladığımız ramazanlarımızla bizi ansızın yakalayan ramazanlar arasında ne gibi farklar olmuş onları görmeye çalışalım.
 
Hiç olmazsa gelmekte olan şu ramazanımız öncekilerden biraz farklı olsun, bizi ansızın gaflet içinde yakalamasın. O geldiğinde ne yapacağını bilmeyen bir şaşkın konumunda olmayalım.
 
Ciddi bir program yapalım. Elbette programdan maksadımız iftar ve sahurda neler yiyeceğimizin programı değildir. Tabii ki Kur`an ağırlıklı bir programdan söz ediyoruz.
 
Her şeyden önce mümkün olduğu kadar izinlerimizi sıcak ve uzun günlere denk gelen Ramazan ayında kullanmaya çalışalım. Akşama kadar yorgun düşen birilerine ciddi anlamda nasıl Kur`an çalışmaları tavsiye edebiliriz ki? Eline Kur`an`I aldığında gözünü hemen uyku bürüyecektir. 
 
Çalışmak zorunda olanlar hiç olmazsa ağır ve yorucu işleri sonraya ertelemelidir. Buna da gücü yetmeyenlere Rabbimiz yardım eylesin.
 
Ramazanda zorunlu olmadıkça geziler ve yolculuklar da iptal edilmeli, lüzumsuz protokoller ve iftarşovlar terk edilmelidir.
 
Kur`an için düşündüğünüz programlar için bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum.
 
Mutlaka gücünüz nispetinde hatim yapmaya çalışınız ve okurken en azından kendinizin duyacağı kadar sesli okumaya çalışın, harfleri bir bir telaffuz edin, yani geçiştirivermeyin, kesinlikle kulağınız da nasibini alsın. Fazla da bağırmayın, zira bu durumda fazla okuyamazsınız.
 
Ezber yapacaksanız veya mevcut ezberlerinizi sağlamlaştıracaksanız dingin ve dinç saatlerinize denk getirin. Özellikle kafanızın yorgun olduğu saatlerde ezber yapmaya zorlamayın.
 
Şimdiden nereleri ezberleyeceğinize karar verin, nereleri sağlamlaştıracağınızı belirleyin.
 
 Meal, tefsir ve anlamaya yönelik çalışmalarınızı da dinç vakitlerinizde yapın.
 
Anlam çalışmalarınız esnasında dikkatinizi çeken, orijinal bulduğunuz tespitlerinizi not alın, daha sonra sofrada ev halkınıza veya samimi dostlarınıza mutlaka aktarın. Bu aynı zamanda sizin sohbet kabiliyetinizi geliştirecektir.
 
Kur`an`ı anlama çalışmalarınız rast gele olmasın. Ya küçük çapta bir tefsiri güzelce anlayarak bitirelim veya konulu tefsir çalışmaları olsun, yani önceden belirleyeceğimiz bazı konuları geniş bir şekilde ele alıp bitirmeliyiz.
 
Yani ramazan sonunda farkımızı fark edebilelim.
 
Ramazanla birlikte yapacağımız bu Kur`an çalışmasının yanında bir şeyi daha kazanmak için çırpınmalıyız; ibadetlerimizi, özellikle namazlarımızı sevebilme mertebesine ulaşmalıyız.
 
İnsanımızın, hatta namaz kılmakta olan insanımızın en büyük sorunlarından birisi namazlarını severek kılamamasıdır.
 
Ramazanda kazanmamız gereken hedeflerden birisi de bu olmalıdır, namaz sevgisi, severek namaz kılabilmek. Bunu başarabildiğimizde cennete girmemize ne engel olabilir ki?
 
O halde bugünden tezi yok, bu defa Ramazan bizi kendisini beklerken bulsun, hazırlıksız yakalamasın.
 
Mehmet Göktaş | İnzar Dergisi | Mayıs 2017 | 152. Sayı 
12-05-2017 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.