• İnzar Dergisi - Ocak 2018
  • İnzar Dergisi - Aralık 2017
  • İnzar Dergisi - Kasım 2017
  • İnzar Dergisi - Ekim 2017
  • İnzar Dergisi - Eylül 2017
  • İnzar Dergisi - Ağustos 2017
  • İnzar Dergisi - Temmuz 2017
  • İnzar Dergisi - Haziran 2017
  • İnzar Dergisi - Mayıs 2017
  • İnzar Dergisi - Nisan 2017

Sadullah Aydın

Hicret Ve Boykot

Yurtlarını, yakınlarını, sevdiklerini bırakmak zorunda kalan Müslümanlar gizlice Mekke`yi terk ettiler. Muhacir Müslümanların arasında Osman bin Afvan, Musab bin Ümeyr, Ebu Seleme ve eşi Ümmü Seleme, Cafer bin Ebu Talib, Ammar gibi tanınan simalar da vardı. Müslümanların Habeşistan`a hicret ettiklerini duyan müşrikler onları geri getirmek için Amr bin As başkanlığında bir heyeti hediyelerle Necaşi`ye gönderdiler. Ama adil bir insan olan Necaşi, Müslümanları geri vermeyi reddederek Mekke heyetini hediyeleriyle birlikte geri gönderdi.

16-01-2018 0 Yorum
Devamını oku
Cumhuriyetin Kurbanları

Bildiğiniz gibi son günlerde iktidarın marifetiyle bir Mustafa Kemal ve Atatürkçülük güzellemesi, Atatürk hayranlığı almış başını gidiyor. Kemalistlerin, Atatürkçülerin halka hiç zulmetmediği, cumhuriyetin halkın din ve inancına müdahale etmediği iddia ediliyor. Aşağıdaki öykü bu iddialara bir cevap mahiyetindedir. Cumhuriyetin kurulduğu yıldan itibaren 1950`li yıllara kadar halkın inancına, dinine savaş açılmadık bir gün yoktu. Aşağıdaki öykü o yıllarda sıkça yaşanan binlerce olayın bir benzeridir.

20-12-2017 0 Yorum
Devamını oku
Sevgi, Huzur ve Barış Evleriydi Tekke ve Zaviyeler…

Batı kültürünü, yaşam tarzını silah zoruyla halka dayatan, İslam adına ne varsa yok etmeye çalışan laik rejim tekke ve zaviyeleri sadece kapatmakla kalmadı, ders kitaplarına tekke ve zaviyelerin kötülüğünü ballandıra ballandıra anlatan çok sayıda okuma parçası da koydu. Bu halkın çocukları tekke ve zaviyelerin ne kadar kötü ve çirkin yerler olduğunu okuyarak büyüdü.

18-11-2017 0 Yorum
Devamını oku
Seni Ne Kadar Özledim Bilsen!

Hep iyiler mi gitmeli ötelere, biz günahkârlara hep hasret ve özlem mi düşmeli Şehidim? Ah ne kadar özledim seni bir bilsen? Ne güzel günlerdi o günler, ne tatlı anlardı seninle geçirdiğim anlar? Yoksuldun, yoksulluğun her türlü çilesini yansıtırdı o nur yüzün, aydınlık bakışların. Aramızdaki bilgi uçurumuna rağmen hiçbir zaman havalara kapılmaz, hep mütevazıce gülümserdin. Melayé Cizîrî, Ahmedé Xani tadı veren o güzelim şiirlerini mahcup, utangaç bir sesle okuduğun o anları ömrümün sonuna kadar unutmam.

24-10-2017 0 Yorum
Devamını oku
Peygamber Hangi İslam`ı Yaşadı?

Günümüzün Müslümanlarının aziz İslam`a bakışı Mevlana Hazretlerinin anlattığı fil olayına çok benziyor. Bazılarımız İslam`ı sadece bir kültür dini olarak görüyoruz. Kültürel ve zihinsel bir uygarlık… Yaşanan, hayata yön veren, ahlak ve ameli şekillendiren, siyasi talepleri olan bir din değilmiş gibi davranıyoruz. Ya da böyle biliyoruz.

19-09-2017 0 Yorum
Devamını oku