• İnzar Dergisi - Eylül 2017
  • İnzar Dergisi - Ağustos 2017
  • İnzar Dergisi - Temmuz 2017
  • İnzar Dergisi - Haziran 2017
  • İnzar Dergisi - Mayıs 2017
  • İnzar Dergisi - Nisan 2017
  • İnzar Dergisi - Mart 2017
  • İnzar Dergisi - Şubat 2017
  • İnzar Dergisi - Ocak 2017
  • İnzar Dergisi - Aralık 2016

Mehmet Zülküf Yel

Hz. Musa (AS)`In Kıssasından Dersler Ve İbretler - 15

Peygamberlik kulluğun zirvesi ise, o halde insan, kulluğu nispetinde değerlidir. Değerin ve şerefin sırrı buradadır. Mü`minlerin hayata dair değerlendirmesi işte bu çerçevede olmalıdır. Çevremizdeki insanları değerlendirme ölçümüz bu olmalıdır. Biz de eğer kişiliğimize değer katmak istiyorsak, kulluğumuzu güzelleştirmeliyiz.

20-10-2017 0 Yorum
Devamını oku
Siyere ve İslam Tarihine Bakış - 36

Gerçek manada medeniyet İslam demektir. İslami değerlerden kopuk uygarlıkların medeniyet olarak nitelendirilmesi doğru değildir. Vahyin ışığında belirlenmiş adalet ve erdem ilkeleri üzerinde inşa olmamış bir toplumsal yapı ve yaşam biçimi insanlığı layık olduğu yere götüremez. Özellikle bireylerin ve bireylerden müteşekkil toplumların mertebe kat edebilme, eşreften esfele, esfelden eşrefe çıkabilme kabiliyeti sebebiyle, İslam`dan mahrum topluluklar, hangi asırda olurlarsa olsunlar, ilkelliğe geri dönebilirler.

23-09-2017 0 Yorum
Devamını oku
Siyere ve İslam Tarihine Bakış - 35

Oysa gelen hakikate teslim olup, bizi hidayetten uzaklaştıran alışkanlıkları bir kenara bırakmalıyız. Bu konuda gereken kararlılığı göstermez isek, herkesin kendi dünyasında bir din anlayışı inşa olur. Hele de nesillerin değişmesi ile beraber bu tahrip veya umursamazlık, dinin bir cüzü olarak anlaşılır ve öylece muamele görür. Bu büyük tehlikeyi görmek lazımdır. Allah neyi emrettiyse tam bir teslimiyet ile onu alıp uygulamak gerekir. İşte felah ve kurtuluş budur.

23-08-2017 0 Yorum
Devamını oku
Siyere ve İslam Tarihine Bakış - 34

"Biz onları on iki kabileye, o kadar ümmete ayırdık. Ve kavmi kendisinden su istediği zaman Musa`ya, elindeki asâ ile taşa vur, diye vahyettik, vurunca hemen o taştan on iki pınar akmaya başladı. Halkın her biri su alacağı yeri iyice öğrendi. Bulutu da üzerlerine gönderdik, gölgeledik. Onlara kudret helvası ve bıldırcın indirdik. Size rızık olarak ihsan ettiğimiz nimetlerin temizinden yiyiniz, dedik. Onlar zulmü bize yapmadılar, lakin kendi kendilerine zulmediyorlardı." ( 7: 160 )

23-07-2017 0 Yorum
Devamını oku
Siyere ve İslam Tarihine Bakış - 33

Bu asil ve yüce din, bu dünyaya bakan yönü ve keyfiyeti ile bile uğrunda her türlü bedelin ödenmesini ve tam bir ihlas ile yaşam biçimi haline getirilmesini hak ediyor. İslam medeniyettir, insanlığın topyekûn özgürlük ve adalet merdiveni ile yükselmesi, yücelmesidir.

23-06-2017 0 Yorum
Devamını oku