• İnzar Dergisi - Ocak 2018
  • İnzar Dergisi - Aralık 2017
  • İnzar Dergisi - Kasım 2017
  • İnzar Dergisi - Ekim 2017
  • İnzar Dergisi - Eylül 2017
  • İnzar Dergisi - Ağustos 2017
  • İnzar Dergisi - Temmuz 2017
  • İnzar Dergisi - Haziran 2017
  • İnzar Dergisi - Mayıs 2017
  • İnzar Dergisi - Nisan 2017

Mehmet Zülküf Yel

Davud (a.s.)`ın Hayatı ve Peygamberliği

İnsanlar, görevlerini yerine getirmek, Allah Teâlâ`ya verdikleri ahitlerini ifa etmekle yükümlüdürler. Bundan sonra Allah`ın istediği şeyler istediği şekilde olur. İnsanlara, kendilerini korkutan zâlimlerin zayıf olduklarını; zalimlere verilen mühlet dolunca ve Allah(CC), helak olmalarını dilediği zaman, küçücük bir gencin bile onları mağlup edebileceğini gösterdi. Allah`ın yardımı ile küçük ve rivayetlere göre kısa ve zayıf bir çocuk olan Hz. Davut, zalim Calut`u yere sermiştir. Elbette gören gözler ve basiret sahipleri için bunda büyük ibretler vardır.

25-11-2017 0 Yorum
Devamını oku
Hz. Musa (AS)`In Kıssasından Dersler Ve İbretler - 15

Peygamberlik kulluğun zirvesi ise, o halde insan, kulluğu nispetinde değerlidir. Değerin ve şerefin sırrı buradadır. Mü`minlerin hayata dair değerlendirmesi işte bu çerçevede olmalıdır. Çevremizdeki insanları değerlendirme ölçümüz bu olmalıdır. Biz de eğer kişiliğimize değer katmak istiyorsak, kulluğumuzu güzelleştirmeliyiz.

20-10-2017 0 Yorum
Devamını oku
Siyere ve İslam Tarihine Bakış - 36

Gerçek manada medeniyet İslam demektir. İslami değerlerden kopuk uygarlıkların medeniyet olarak nitelendirilmesi doğru değildir. Vahyin ışığında belirlenmiş adalet ve erdem ilkeleri üzerinde inşa olmamış bir toplumsal yapı ve yaşam biçimi insanlığı layık olduğu yere götüremez. Özellikle bireylerin ve bireylerden müteşekkil toplumların mertebe kat edebilme, eşreften esfele, esfelden eşrefe çıkabilme kabiliyeti sebebiyle, İslam`dan mahrum topluluklar, hangi asırda olurlarsa olsunlar, ilkelliğe geri dönebilirler.

23-09-2017 0 Yorum
Devamını oku
Siyere ve İslam Tarihine Bakış - 35

Oysa gelen hakikate teslim olup, bizi hidayetten uzaklaştıran alışkanlıkları bir kenara bırakmalıyız. Bu konuda gereken kararlılığı göstermez isek, herkesin kendi dünyasında bir din anlayışı inşa olur. Hele de nesillerin değişmesi ile beraber bu tahrip veya umursamazlık, dinin bir cüzü olarak anlaşılır ve öylece muamele görür. Bu büyük tehlikeyi görmek lazımdır. Allah neyi emrettiyse tam bir teslimiyet ile onu alıp uygulamak gerekir. İşte felah ve kurtuluş budur.

23-08-2017 0 Yorum
Devamını oku
Siyere ve İslam Tarihine Bakış - 34

"Biz onları on iki kabileye, o kadar ümmete ayırdık. Ve kavmi kendisinden su istediği zaman Musa`ya, elindeki asâ ile taşa vur, diye vahyettik, vurunca hemen o taştan on iki pınar akmaya başladı. Halkın her biri su alacağı yeri iyice öğrendi. Bulutu da üzerlerine gönderdik, gölgeledik. Onlara kudret helvası ve bıldırcın indirdik. Size rızık olarak ihsan ettiğimiz nimetlerin temizinden yiyiniz, dedik. Onlar zulmü bize yapmadılar, lakin kendi kendilerine zulmediyorlardı." ( 7: 160 )

23-07-2017 0 Yorum
Devamını oku