• İnzar Dergisi - Ocak 2018
  • İnzar Dergisi - Aralık 2017
  • İnzar Dergisi - Kasım 2017
  • İnzar Dergisi - Ekim 2017
  • İnzar Dergisi - Eylül 2017
  • İnzar Dergisi - Ağustos 2017
  • İnzar Dergisi - Temmuz 2017
  • İnzar Dergisi - Haziran 2017
  • İnzar Dergisi - Mayıs 2017
  • İnzar Dergisi - Nisan 2017

Mehmet Zeki Ergin

Kudüs Aklın Değil Gönlün Kutsalıdır

"İyi bil ki ben, evet yalnız ben senin rabbinim; artık pabuçlarını çıkar, çünkü şu anda kutsal vadide, Tuvâ`dasın.” Diye buyurmuyor mu Allah Teâlâ… Dikkat çekmeye gerek yok. Allah açık açık pabuçlarını çıkar diye emrederken Hz. Musa (a.s)`ya, “sen kutsal vadidesin, Tuva`dasın,” illetini bildiriyor. Sen Benim mikatımdasın, öyle ise buna binaen pabuçlarını çıkar diye gerekçe iletmiyor Hz. Musa (a.s)`ya Allah Teâlâ…

11-10-2017 0 Yorum
Devamını oku
Vahyin Toplumu: Birbirlerine Yar ve Yardımcı Olanlar

İman edip de hicret edenler, malları ve canlarıyla Allah yolunda cihad edenler ve onları bağırlarına basıp yardım edenler birbirlerinin yâr ve yakınlarıdır. İman edip de hicret etmeyenlere gelince, göç edinceye kadar onlarla aranızdaki bağ (yakınlık) sebebiyle hiçbir sorumluluğunuz yoktur. Sizden, dinlerini korumak için yardım isterlerse, aranızda antlaşma bulunan bir topluluğa karşı olmamak üzere yardım etmeniz gerekir. Allah bütün yaptıklarınızı görmektedir. (72)

14-09-2017 0 Yorum
Devamını oku
Ey Ehlullah Mescidleri Ancak Sizler Mamur Edersiniz Öyleyse Mescidleri Mamur Etmeye Yönelin

Malumdur ki İslam`ın hem toplumsal alanda hem de diğer alanlarda hâkimiyeti mescidlerin mamur oluşu ile doğru orantılıdır. Mescidler, manen harabe olduğu, fonksiyonlarından tecrid edildiği sürece İslam`ın hâkimiyetinden söz edilemez. Tıpkı Allah`ın kullarının kendilerini güven içinde hissetmedikleri sürece İslam`ın hâkimiyetinden söz edilemeyeceği gibi mescidler de mamur olmadığı sürece İslam`ın mutlak hâkimiyetinden söz edilemez.

10-07-2017 0 Yorum
Devamını oku
Temizlik İmandandır; Öyle İse Mümin Her Şeyiyle Temiz Olmalıdır

Cennet temizdir, sakinleriyle temiz olduğu gibi malı ile de temizdir ve hiçbir kiri kabul etmez. Kirli olan hiçbir şey cennete giremez. Dünya yaşamı ise kirleticilerle iç içedir. Mümin bu kirleticiler arasında temiz kalmakla mükelleftir. Bunu başarmak da çok ama çok nadir kişiye nasip olur. İnsanların kahir ekseriyeti ne bedenlerini, ne kalplerini, ne ruhlarını ne de sırlarını bu kirlerden muhafaza edemezler. Mallarını korumaları ise çok daha zordur. Hele bu zamanda neredeyse imkansızdır.

14-05-2017 0 Yorum
Devamını oku
Peygamberin Şanı Yücedir O Esmaül Hüsnadan İkisiyle Birden Müsemma Olmuş Tek Kişidir

“Ha işte ‘Halil` zebihullah`ı unutup arşın ayaklarına yapışmış ve nefsi, nefsi diye feryad ediyor. Ve işte ‘Kelim` Harun`u unutmuş arşın ayaklarına yapışmış ve nefsi nefsi diye feryad ediyor. Ve işte şurada ‘Ruhullah` Meryem`i unutmuş. Arşın ayaklarına yapışmış. O da aynı şekilde; “Rabbim ben bugün nefsimin iflahından başka bir şeyi Senden dilemeye takat getirecek değilim” diye feryad ediyor.

08-04-2017 0 Yorum
Devamını oku