• İnzar Dergisi - Ocak 2018
  • İnzar Dergisi - Aralık 2017
  • İnzar Dergisi - Kasım 2017
  • İnzar Dergisi - Ekim 2017
  • İnzar Dergisi - Eylül 2017
  • İnzar Dergisi - Ağustos 2017
  • İnzar Dergisi - Temmuz 2017
  • İnzar Dergisi - Haziran 2017
  • İnzar Dergisi - Mayıs 2017
  • İnzar Dergisi - Nisan 2017

Ali Özgür

Irak Şiilerindeki Değişim ve Suudi İle İlişkiler Ne Anlama Geliyor?

Katar krizinde İran`ın Katar lehine devreye girmesi, ya da Suudi`nin “terörist” olarak nitelemesine karşın İran`ın son dönemde HAMAS`la artan ilişkilerini bir tür meydan okumaya dönüştürecek kadar görünür kılması nasıl ki aynı zamanda Suudi-israil eksenine yönelik bir mesaj taşıyorsa, Suudi`nin de Irak`la giriştiği ilişkilerde İran`a dönük açık bir mesaj verdiği pekala iddia edilebilir.

24-09-2017 0 Yorum
Devamını oku
İsrail ve Yenilmezlik Efsanesi

Özel kuvvetler ile ilgili olarak, en önemli üç çatışmaya Marun er-Ras, Binti Cubeyl ve Ayta eş-Şab bölgelerinde şahit olduk. Bu çatışmalarda Siyonist varlık, bazı ihlallere başvurana kadar kayda değer bir ilerleme kaydedemedi. Bu ihlaller sayesinde, Mercaiyyun kışlasına ulaştı. Ancak Direniş düşman ordusuna boyun eğmeyince, Siyonist güçler Birleşmiş Milletler konvoyu ile geri çekildi.

24-08-2017 0 Yorum
Devamını oku
Suriye… Nihai Hesaplaşmaya Doğru

Dışarıdan ABD`nin Rakka planları hep IŞİD üzerinden okunmaya çalışılırken, Suriye ve müttefiklerinin başlattıkları karşı hamle, aslında sahadaki rakiplerin birbirlerinin planlarından “iyi derecede” haberdar olduklarını göstermekteydi. İran ve Hizbullah`ın aktif desteğiyle Suriye ordusunun alelacele tek hat üzerinden Irak sınırına uzanan ani operasyonu, tam da Rakka operasyonuna karşı bir ön alma stratejisine dönüştü.

24-07-2017 0 Yorum
Devamını oku
Suudi Dansı

Ümmetin içerisine salınan mezkûr zehirli fikriyat, Şiilerle cedelleşmeden kaynaklanan olumsuzluklardan çok daha fazla Sünnileri etkilemiştir. Suudi menşeli fikriyat, Sünnilerde “Sünni fikriyatı” etrafında bile bir ortak görüş imkânı bırakmamıştır. Bugün mezhep çatışmalarını genellikle “Şii-Sünni çatışması” üzerinden okuyoruz.

24-06-2017 0 Yorum
Devamını oku
İslam Dünyası ve “Öğrenilmiş Çaresizlik”

Trump, her ne kadar seçim konuşmalarında İsrail için olumlu manada bir tablo çizmiş olsa da, proje haline getirilen ABD-israil destekli salt “Arap NATO`su” eliyle israil`in güvenliğini ve yayılmacılığını garanti altına almak İsrail açısından çok da etkileyici bulunmamaktadır. Asıl vurucu gücünü Çin tarafına kaydırıp burada çetrefilli bir mücadeleye dalacak Amerika, Ortadoğu`ya çok fazla müdahalede bulunamayabilirdi.

24-05-2017 0 Yorum
Devamını oku