• İnzar Dergisi - Ocak 2018
  • İnzar Dergisi - Aralık 2017
  • İnzar Dergisi - Kasım 2017
  • İnzar Dergisi - Ekim 2017
  • İnzar Dergisi - Eylül 2017
  • İnzar Dergisi - Ağustos 2017
  • İnzar Dergisi - Temmuz 2017
  • İnzar Dergisi - Haziran 2017
  • İnzar Dergisi - Mayıs 2017
  • İnzar Dergisi - Nisan 2017

Tarihte Bu Ay - Temmuz 2015

24-07-2015 0 Yorum Tarihte Bu Ay

Tarihte bu ay... Temmuz ayında vuku bulan ve hafızalara kazınan olaylardan bazıları...

PKK’nin Sündüs Katliamı (18 Temmuz 1993)

Van’ın Bahçesaray ilçesinde hayvanlarını mevsimlik olarak otlatmak için, Sündüs yaylasında bulunan mütedeyyin insanlar gözü dönmüş mürtetlerin saldırısına uğradı. Saatlerce Aralıksız olarak taranan mazlumlardan yirmi dört kişi elim bir şekilde can verdi. Mürtet örgüt, her zamanki gibi, eylemi saptırmak için kendisinin yapmadığını söyledi. Âmâ yıllar sonra itirafçı olarak devlete sığınan, PKK çetesi, eylem emrinin bizzat PKK’den geldiğini ve bilinçli olarak üstlenilmediğini itiraf etti. Eylem emrini verenin Ebuzeyit Sakçak olduğunu söyledi. Katliamdan sağ kurtulanlardan bazılarının AA ajansına verdiği bilgiler tüyler ürperticiydi. O gün cenazeleri defin etmekte çok zorluklar çektiklerini, korkudan kimsenin kendilerine yardımcı bile olamağını beyan ettiler. Saldırıda en az kurşunlara hedef olan bir bayanın vücudunda sekiz mermi bulundu. Cenazeler hayvanlara yüklenirken heybelerden musluk gibi kan akıyordu. Olayın üzerinde 23 yıl geçmesine rağmen olay yerinde hala boş kovan bulmak mümkündür. Olay yerinde sağ kurtulan, 63 yaşındaki Hicret Güzel şöyle konuşuyordu.

"Çadırlarda namaz kılarken birden erkek sesleri geldi. Kızlarımız teröristler geldi diye korktu. Ben onları sakinleştirmeye çalıştım. Çadırlarımızın etrafında ateş yaktılar. Biz rızkımız için buraya geldiğimizi söyledik. Hepimizi bir araya getirdiler. Sonra kapının önünde durdular. Başlarında bulunan biri telsizle konuştuktan sonra silahlarını çıkardılar ve bizlere mermi yağdırdılar. Sessizlik olunca ben korkudan sustuklarını ölmediklerini düşündüm. Mermilerin etkisiyle parçalanan taşlar başımda kum gibi birikmişti. 20 dakika sonra herkesin öldüğünü düşünerek gittiler. Sabah kendimize geldiğimizde Ahmet Sevgili, `evimiz yıkıldı burada kimse sağ kalmamış` dedi. Üzerim ıslanmıştı, hepsi kan olmuştu. Kiminin karnı parçalanmış, bağırsakları dışarı çıkmıştı. Çocukların beyni döşeklerinin üzerine dökülmüştü. Diğerleri de ölerek cesetleri üst üste yığılmıştı. Çok acı bir durumdu. Allah kimseye göstermesin."

Mısır’da Askeri Cuntanın Ayak Sesleri Geldi (1 Temmuz 2013)

Toplatılmış kalabalıklar İhvan’ın merkezine saldırtıldı. Belgeler yakıldı. Camlar kırıldı. Sekiz kişi yaşamını yitirdi. Aynı gün kalabalıkların asıl finansörü askeri cunta seçilmiş cumhurbaşkanına ültimatom verdi. İki gün sonra askeri cunta Mursi’nin görevinin sona erdiğini ilan etti. Mursi ev hapsine alındı. Anayasanın askıya alındığı söylendi. Bu, aslında Müslüman halka karşı sindirme operasyonlarının bir başlangıç ilanıydı. İslam ülkelerindeki Müslüman halklar alanlara indi ve tepkilerini gösterdiler. Avrupa ise kameralar önünde canlı yayında başlayan binlerce insanın katliamına sadece seyirci kaldı.

PKK Çeteleri Başbağları Kana Buladı (05 Temmuz 1993)

Halkın inancıyla alay eden bir grup kalemşor Sivas’a getirildi. Bunu duyan halk, birilerinin de tahrik ve kışkırtması ile kalemşorların kaldığı otelin etrafını sardı. Otel ateşe verildi. Ama bugün bile kimlerin oteli ateşe verdiği bilinmiş değil. Otuz üç kişi öldü. Olayın finansörleri, çeteleri olan PKK’ye Başbağlar’da gerçekleştirmek istedikleri katliamın talimatını verdiler. Mürtet örgüt, Erzincan’ın Başbağlar köyünü bastılar. Köylüleri köy meydanına topladılar. Örgüt propagandası yaptıktan sonra erkekleri kurşun yağmuruna tuttular. 33 kişi can verdi. Köy ateşe verildi. Cami yakıldı. Dört kişi evlerinden çıkamadıkları için yanarak can verdi

PKK Katliamları Durmak Bilmedi (10 Temmuz1987)

Şırnak’ın İdil ilçesine baskın düzenleyen Pkk çeteleri Peçenek köyüne girdiler. Köyden 17 kişi kurşuna dizilerek katledildi.

Öte yandan 14 Temmuz 1991’de Maraş’ın Pazarcık ve Çağlayancerit ilçelerinde köylerini basan eli silahlı çeteler öldürdükleri dokuz kişinin cesetlerini yaktıktan sonra, inlerine geri döndüler.

Kürdistan Dört Parçaya Bölündü (24Temmuz 1923)

Kürtler için bir ihanet anlaşması olan Lozan’da, Kürdistan dört parçaya bölündü. 22 Temmuz 1923’te imzalanan anlaşmada Kürdistan için; “Kürtlerin devlet kurma hakkı ellerinden alındı” dendi

Abdurrahman Akbalık ve Abdülkerim Aslan’ın Şehadeti (22 Temmuz 1992)

Şahadete layık olan Abdurrahman ve Abdülkerim iki taze fidan. İslami bilinçlerini ailelerinden almışlardı. Çocuk yaşlarda ihtiyarlığı yaşamaya başlamışlardı. Abdülkerim yaşayan bir Ensar gibi yardımdan yardıma koşar, Abdurrahman İnsan sarrafıydı. İslam’ın düşmanlarına karşı tavırları netti. İki taze fidan, Abdurrahman’ın pamuk tarlasını sulamak için tarlaya beraber gittiler. Mürtetlerin kurdukları pusunun üzerine geldiler. Her taraftan kurşunlar yağmur gibi yağmaya başladı. İki taze genç secde secde şehadetle rablerine yükseldi

Hüseyin Demirel’in Şehadeti (30 Temmuz 1992)

Şehitler yurdu Xaniké köyünden olan Hüseyin zorlu dönemde gece gündüz mürtetlere karşı nöbet tuttu. O zorlu dönemde mürtet çeteler Xaniké köyüne yaklaşamadılar. İslam davetinin yoğun çalışmalarına binaen Hüseyin Nusaybin’e taşındı. Mürtet çeteler Hüseynin önünde pusu kurdular. Kurşunların hedefinde şehadete kavuşan Hüseyin henüz on dokuz yaşındaydı.

Londra Metro Saldırıları (07 Temmuz 2005)

Irak’taki savaşta ABD’ye sınırsız destek veren İngiltere gelebilecek tepkilerin hedefindeydi. Nitekim El Kaide’ye bağlı bir hücre yapılanması Londra’nın kalbi sayılacak ulaşım merkezlerinde İntihar saldırısı düzenledi. Metro İstasyonunda altı ve otobüs durağında bir olmak üzere toplam yedi bomba patlatıldı. Saldırılarda elli altı kişi öldü. İngiliz polisi panikledi ve rast gele etrafa ateş etmeye başladı. Bu taramalar esnasında bir Brezilyalı öldürüldü. Saldırı İngiltere’nin on bir Eylülü olarak kayıtlara geçti

Irak’ta Kanlı Gün (06 Temmuz 2013)

Irakta eşgüdümlü peş peşe iki saldırı gerçekleştirildi. Saldırılarda sekiz yüz kişi yaralandı 390 kişi hayatını kaybetti.

Hasan Sarıağaç’ın Şehadeti (05 Temmuz 2002)

İslami cemaatin fertleri her tarafta aranıyor, yakalananlar çok elim işkencelerden geçiriliyordu. İki yıl içinde on binler işkencelerden geçirilmek üzere gözaltına alındı.

Elazığ Mustafapaşa mahallesinde ikamet eden Hasan Sarıağaç’a operasyon düzenlendi. Polislerin baskını esnasında çatışma çıktı. Olayda yıllardır hicrette olan Hizbullah mensubu, Hasan Sarıağaç rabbine rücu etti. Çatışma esnasında Hasan’ın eşi ve çocukları da yanında bulunuyordu.

Mehmet Şadir / İnzar Dergisi – Temmuz 2015 (130. Sayı)
 
 

Tarihte Bu Ay
Yazdır Arkadaşına gönder

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.