• İnzar Dergisi - Ocak 2018
  • İnzar Dergisi - Aralık 2017
  • İnzar Dergisi - Kasım 2017
  • İnzar Dergisi - Ekim 2017
  • İnzar Dergisi - Eylül 2017
  • İnzar Dergisi - Ağustos 2017
  • İnzar Dergisi - Temmuz 2017
  • İnzar Dergisi - Haziran 2017
  • İnzar Dergisi - Mayıs 2017
  • İnzar Dergisi - Nisan 2017

Tarihte Bu Ay - Aralık 2015

28-12-2015 0 Yorum Tarihte Bu Ay

Tarihte bu ay... Aralık ayında vuku bulan ve hafızalara kazınan olaylardan bazıları...

Türban Politik Üniformaymış (28 Aralık 2003)

Avrupa ve Avrupa sevdalılarından aferin almak isteyenler, Müslümanların öz yurdunda Müslümanlara sorun çıkarmayı adeta adet haline getirmişlerdi. Avrupa parlamentosunda üye olan Ozan Ceyhun,

“Fransa ve Almanya’da olduğu gibi Türkiye’de de Türban politik bir üniformadır. Bu konuda kimse başvurduğu Avrupa’dan bir ümit beslemesin. Devlet okullarının tarafsızlığına inandığımız için bu olaylara izin verilmiyor. Toplumun huzur içinde yaşaması için bu önemli. Bu konuda yasaklamayı anlıyorum. Buna izin vermek 5 yıl sonra türbanlıların yarattığı anti demokratik ortam mini etekli kızın üniversiteye gidememesi anlamına gelir. Türkiye de kimse yanlış rüyalara kapılmasın” dedi.

Filistin İntifadasının Başlaması: (7 Aralık 1987)

1948’de Filistin’in gasp edilen toraklarında, Batılı güçlerin yoğun destek ve çabasıyla oluşturulan terör devletine karşı, bizzat İmam Hasan El-Benna’nın talimatlarıyla İhvan-ı Müslimin Cemaati mensupları, Yahudi işgaline Mısır’dan gelerek karşı koydular. Bu mücahitler bir yandan savaşarak mücadelelerini sürdürürken, öte yandan tebliğ çalışmalarını örgütlü bir şekilde sürdürüyordu. Çalışmalar kısa bir zaman zarfında, geniş bir taban bularak yayıldı. Aynı zamanda bu çalışmalar HAMAS’ın oluşum aşamasını da başlatmış oluyordu. Filistin’deki İhvan-ı Müslimin’in kanadı olan HAMAS Şeyh Ahmet Yasin, Abdülaziz Rantisi ve Muhammed Taha tarafından kuruldu.

Öte yandan terör devleti, Filistin halkına zulmediyor, her gün yeni yeni katliamlara imza atıyordu. Bütün dünyanın gözü önünde Sabra ve Şatilla katliamı gerçekleştirildi. Gün geçtikçe zulümlerine bir yenisini daha ekliyordu. 8 Aralık 1987’de bir Yahudi kamyoneti Cebeliye mülteci kampında yaşayan Filistinli işçileri taşıyan araca kasıtlı çarparak dört kişinin ölümüne ve dokuz kişinin yaralanmasına sebebiyet verdi. Yaralılar Filistin Şifa Hastanesine kaldırıldı. Örgütlemesini sağlam temellere oturtan HAMAS’ın da talimatlarıyla halk hastanenin önünde toplandı. HAMAS’ın mensubu öğrenciler bu organizasyonu sağlıyordu. Bu tepki dalga dalga halkın arasına yayıldı. İşte burada İntifada başladı. Yani, ezilen, işkence gören, sürgün edilen, zorla evlerinden ve yurtlarından çıkarılan, en ağır katliamlara maruz kalan Filistin halkının topyekun İsrail terörüne karşı bir başkaldırısı olan intifada başladı.

Şanlıurfa’da Hizbullah’a Operasyon (14 Aralık 2003)

Ülke genelinde Hizbullah cemaatine karşı başlatılan baskınlar kapsamında Urfa Ceylanpınar’daki bazı Müslümanların evlerine özel harekât timlerince operasyon düzenlendi. İşkenceden geçirilmek üzere on kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan altı kişi tutuklandı

Roboski Katliamı( 28 Aralık 2011)

İran, Irak ve Suriye’ye komşu ülkelerin sınırlarına komşu olan köylüler yıllardan beridir küçük çaptaki kaçakçılıkla uğraşırlar. Irak sınırına komşu olan; Şırnak, Uludere Roboski köylüleri de bu maksatla kuzey Irak’a geçmişlerdi. Alışveriş için ihtiyaçlarını aldıktan sonra akşamleyin yükledikleri hayvanlarla geri dönerlerken uçak saldırısına maruz kaldılar. Saatlerce bombalandılar. Sonuçta aynı köyden olan ve aynı soyadını paylaşan otuz dört kişi parçalanarak can verdi.

Irakta ABD Katliamı (01 Aralık 2003)

Fitne ve fesat için İslâm coğrafyasına giren ABD ve avaneleri, adeta Müslümanların avına çıktı. Irakta yapılan operasyonlarda 46 kişi yargısız infaz edildi. Yüzlerce kişi işkencelerden geçirilmek üzere yakalandı.

Bağdat’ta İsimsiz cesetler (20 Aralık 2006)

Irak toplumunu talan eden batılı fitne odakları, arkalarında tarih boyunca unutulamayacak katliamlar bıraktılar. Son yirmi dört saatte Bağdat’ın çeşitli bölgelerinde 76 kimliksiz ceset bulundu. Cesetlerin çoğunda işkence izleri vardı.

PKK Kawa’nın Yönetim Kadrosunu Katletti (12 Aralık 1980)

Dört parçaya bölünen Kürt coğrafyasında Kürt halkına yapılan baskıların neticesinde birçok başkaldırı hareketi ortaya çıkmıştı. Osmanlıların yıkılışı ile beraber en rağbet gören direnişler medrese kökenli şeyh ve âlimlerin liderliğindeki hareketlerdir. Gerek Kürt topraklarını ülkelerine katan devletler ve gerekse uluslararası güçler bu direnişleri ağır bir şekilde bastırdı. Bundan sonra sol örgütlenmelere özelikle de PKK’ye zemin hazırlandı.

PKK henüz örgütlenmesini yapmadan derin güçlerle işbirliği halinde diğer bütün örgütleri ortadan kaldırmayı hedefledi. Kawa Örgütü’nün lideri Ferit Uzun’u öldürdü ve Suçu bucak Aşiretine yıktı. Bundan kısa bir süre sonra Kawa’nın yönetim kadrosu yurt dışına, Suriye Qamışlo’ya gitti. İddialara göre, Kawa’nın lider kadrosu Qamışlo ‘da toplantı halindeyken derin devletten bir grup, Suriye istihbaratından bir grup, PKK militanlarını bunların üzerine saldı. PKK’ liler keleş ve roketatarlarla evi taradılar. Evden sağ çıkan olmadı, 15 kişi öldürüldü. PKK bundan sonra Kürdistan’da kendisinden başka hiç kimseye hayat hakkı tanımamayı ilke belirledi. Ama başaramadı.

Güney Kürdistan İngiliz Sömürgesine karşı Direniş Başlattı (16 Aralık 1925)

Şeyh Mahmut, Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru çalkantılı bir politik süreç yaşadı. Bağımsız bir Kürdistan hep hedefinde oldu. İngilizlerin Kerkük ve çevresini işgalinden sonra, Kürt önde gelenlerinin imzaladığı bir bağımsızlık muhtırasını İngilizlere sundu. İngilizler Berzenci’yi desteklediklerini ilan ettiler. Ancak dünya dengelerinin değişmesi ve İngilizlerin Kürtlere bir sömürge muamelesi yapmaya yeltenmesi sonucu Berzenci hareketi, İngilizlere karşı halk direnişini başlattı.

Mehmet Şadir / İnzar Dergisi – Aralık 2015 (135. Sayı)
 

Tarihte Bu Ay
Yazdır Arkadaşına gönder

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.